NEDEN AHŞAP ?

Ahşap, doğal bir malzeme olması ve insanların çağlar boyunca kullandığı başlıca yapı malzemelerinden biri olması sebebiyle insan doğasıyla da uyumludur. Betonarme gibi suni yapı malzemelerinin yaydığı radon gazı ve benzeri zararlı atıklardan kurtulmuş olursunuz.

Ankara Ahşap Ev

  Ülkemizin % 92si deprem riski taşımaktadır. Nüfusumuzun % 98 yani en az 59 milyon kişi bu tehlike ile her an yüz yüzedir.Depremde bizi öldürenin BETONUN AĞIRLIĞI olduğunu biliyoruz. 100 m²'lik betonarme karkas sisteminin yaklaşık 75 ton,100 m²'lik ahşap yapının ise 2.5-4 ton arasında geldiği hesaplanmıştır.Betonarme ahşaba göre 5 KAT,çelik ise 13 KAT fazla ağırlığa sahiptir. Bu yüzden ölüm riski çok fazladır. Buna karşın aynı ağırlıktaki beton ve çeliğe göre ahşap, daha fazla yük taşımaktadır.Bir binanın depremde yıkılma sebebi, deprem dalgasının tersi yönünde hareket etmesidir.

Bu yüzden taşıyıcı kolonlar bu güçlü dalgalara dayanamaz ve yıkılır. Ahşap yapılar ise,esneklikleri sayesinde bu dalgalarla aynı yönde hareket edebildikleri için depreme kafa tutabilirler.


AHŞAP EV YANGINA KARŞI DİRENCİ

Türkiyede dünyanın aksine yangında ahşabın diğer yapılara göre daha korumasız ve dayanıksız olduğu varsayılır. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Yanan ev değil, içindeki eşyalardır. Ahşap gerekli kalınlık kullanıldığında yangın anında dış yüzeyinin kömürleşmesi nedeniyle kendine doğal bir koruma perdesi meydana getirir(Yan tarafta gördüğünüz resim 2003 yılında finlandiyada yapılmış olan bir yangın testidir.) ve bu doğal izolasyon alevlerin iç kısma kadar gitmesini geciktirir. Bu sayede taşıyıcı kiriş ve kolonlar saatlerce dayanabilir. Yanan kısmın kolayca tamiratı ise mümkündür.yanan bir beton yapı ise, taşıyıcıların içerisindeki demirin deforme olmasından dolayı taşıyıcı özelliğini yitirir. Bu yüzden, içinde tekrar oturmak son derece tehlikelidir. Çelik bir yapı ise, aşırı genleşmeden dolayı deforme olur. Taşıyıcılar 600 Cº den itibaren çökme riski taşır ve bu yüzden 15 DAKİKA içinde çökebilmektedir. Isıda genleşmesi sıfır olan ahşap bir çatı ise, yanarak taşıyıcı gücünü kaybedene kadar ORTALAMA BİR SAAT ayakta kalabilmektedir. ABD'de spor salonu gibi büyük kalabalıkları barındıracak yapıların yangın tehlikesine karşı ahşap karkasla inşa edilmesinin nedeni bundandır.

Satılık Ahşap Ev

 

Ahşap Yapıda Kullanılıcak Malzeme Cinsi

Kullanılacak olan kerestenin ithal çam olup TS 1264’e uygun olması gerekmektedir. Kereste üzerinde nokt budak bulunmaktadır. Budakların fazla olduğu kısımda 1 cm iç kısmında ise çapı 4 cm geçmeyecek şekilde sağlam budak bulunabilmektedir. Çürük yapılı, özürlü, bazen kaynamış ve düşen budaklar kereste üzerinde bulunmamaktadır. Halka çatlağı ve büyük yarıklar bulunamaz. Lift kıvrığı ½ şeklini geçmemelidir. Reçine kesesi, iç kabuk, çürük, kovuk, böcek yuvası, sulama ve imalat hatası bulunamaz. Kereste üzerinde oluklaşma, eğilme, burulma ve kılıcına eğilme bulunmaması gerekmektedir. Ahşapta bulunan yüzeyler zımpara ile zımparalanma işlemi yapılacak ve dört kısmıda silinmiş ve pahyalanmış olması gerekmektedir.

 

çam-kereste

 

Ahşap Yapıda Kullanılan Malzemenin Dış Etkenlere Karşı Korunması Ve İlaçlanması

Emprenye: ahşap malzemelerin kısmınde olsa yanma oranını azaltmak amacı ile çevre, iklim koşulları, hava koşulları v.b çürüme gibi hizmet dışı kalmasına neden olabilecek sebepleri çeşitli kimyasal maddeler aracılığıyla ve belirli bir teknloji ile korunmasu durumudur. Emprenye işlemi sürecinde birden fazla metodların kullanımı mevcut olsa bile, emprenye maddesinin ahşap içerisine işlenmesi uzun ömürlü olmasını ve korunmasını sağlayan kazanda vakum-basınç metodudur.

 

EMP2

 

 

 

 

 

YAPMIŞ OLDUĞUMUZ BAZI AHŞAP EVLER:

 

ev2   ev2   ev2   ev2   ev2  ev2 

 ev2   ev2  ev2   ev2   ev2  ev2

ev2   ev2

   ev2   ev2